Wsparcie dla chor. Zygmunta Więckowskiego

Witam Szanownych Kolegów!

Informujemy, że na stronie internetowej https://zrzutka.pl/sn9c8z pojawił się apel rodziny chor. Zygmunta Więckowskiego o wsparcie jego rehabilitacji i leczenia.

To były żołnierz 6 Pomorskiej Dywizji/Brygady Powietrzno-Desantowej, 16 batalionu powietrzno-desantowego. Członek Związku Polskich Spadochroniarzy, pracownik Agencji Ochrony.

W dniu 23.01.2021r. poszedł na działkę do swoich ukochanych gołębi i nie wrócił do domu. Został znaleziony na ulicy, podjęto reanimację.
Wezwano pogotowie i Zyga został przewieziony do najbliższego szpitala Św. Rafała przy ul. Bochenka w Krakowie.

Rozpoznanie – pełnościenny zawał serca z uszkodzeniem mózgu po niedotlenieniu. Od dwóch miesięcy przebywa na intensywnej terapii.

Każdy, kto zna Zygę wie, że jego priorytetem w życiu była pomoc innym. Nad wyraz koleżeński i sumienny. Cieszył się wyjątkowym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Nagle, z osoby tryskającej życiem stał się niewolnikiem szpitalnego łóżka, nieświadomy otoczenia.

Lekarze mówili wprost, że stan jest ciężki, a rokowania są złe. Przez sześć tygodni utrzymywano go w stanie śpiączki.

Rodzina, z wielką wiarą i nadzieją czeka na kolejny dzień.
Towarzyszą im łzy, strach i ogromna bezsilność.
Jednak jest jeszcze coś, czego nauczyło nas życie – upór i determinacja.

Zygmunt, zaczął reagować na głos i dotyk, zaczął mrugać oczami, kręcić głową, ściskać rękę. Był to ewidentny sygnał, że próbuje wyrwać się z sideł choroby i dlatego postanowiliśmy szukać dla niego pomocy.

Ośrodki, które pomagają pacjentom wrócić do sprawności po tak ciężkim urazie, są ośrodkami prywatnymi.

Rodzina stara się o przeniesienie do Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum, do którego Zygmunt otrzymał wstępną kwalifikację na trzymiesięczny turnus. Pobyt w ośrodku jest szansą na poprawę jego zdrowia i funkcjonowania. Niestety, leczenie i rehabilitacja są niezwykle kosztowne i trwają kilka miesięcy. Trzymiesięczny koszt pobytu w C.R.F. VOTUM w Krakowie – wynosi około 62 500zł.

Rodziny nie stać na pokrycie tak dużych kosztów, dlatego prosimy Kolegów o pomoc i wsparcie w zebraniu pieniędzy.
Zapraszamy też do dokonywania dowolnych wpłat dla Zygi na ZRZUTKA.PL https://zrzutka.pl/sn9c8z

Na Grupie Pomoc dla Spadochroniarza na Facebooku – uruchamiamy wsparcie dla st. sierż. Zygmunta „Zygi” Więckowskiego, byłego żołnierza zawodowego 16 batalionu.

Wpłaty z wygranych licytacji należy dokonywać na konto bankowe Fundacji INVICTUS VETERANUS z dopiskiem „Darowizna dla Zygi”.
Wygrywając licytacje, po wpłaceniu zadeklarowanej kwoty na w.w konto bankowe, można będzie sobie odliczyć tą kwotę od podatku w rozliczeniu PIT w przyszłym roku…

Informację o wsparciu spadochroniarzy – rezerwistów zamieszczono też na facebooku – link do Naszej Grupy Pomoc dla Spadochroniarza;
https://www.facebook.com/groups/pomocdlaspadochroniarza/

https://www.facebook.com/groups/pomocdlaspadochroniarza/permalink/1997478530410568/

Pożegnanie śp. gen bryg Januarego Komańskiego

W dniu 27 lutego br. zmarł śp. gen bryg January Komański długoletni prezes  Związku Polskich Spadochroniarzy.
Pogrzeb odbędzie się o godz. 13-tej we wtorek 2 lutego w rodzinnych Nowosielcach k. Sanoka.
Generał przegrał długą walkę z nowotworem. Miał 80 lat (ur. 1941 w Nowosielcach). W Sanoku ukończył Liceum Ogólnokształcące. W 1962 ukończył Szkołę Oficerską we Wrocławiu.
W stopniu pułkownika pełnił funkcję dowódcy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej od 1983. W 1986 został awansowany na generała brygady i do grudnia 1987 dowodził tym związkiem taktycznym już pod nazwą 6 Brygady Powietrznodesantowej.
W Siłach Zbrojnych III RP był Szefem Zarządu Obrony Terytorialnej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W stopniu generała brygady został przeniesiony w stan spoczynku.
Z okazji święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2001 został uhonorowany specjalnymi listem przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
Jako emerytowany generał Wojska Polskiego był prezesem
Związku Polskich Spadochroniarzy od 1999 do 2007, a później otrzymał tytuł honorowego prezesa ZPS.
W tym czasie pełnił także funkcję prezydenta Europejskiej Federacji Spadochroniarzy.
Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2000)

Kolega śp. mł. chor. rez. Tadziu Dudek

5 lutego br. w wieku 64 lat zmarł nasz serdeczny Kolega śp. mł. chor. rez. Tadeusza Dudek. Zmarłego żegnała rodzina oraz przyjaciele i koledzy w  dniu 12 lutego br. w Podgórkach Tynieckich koło Krakowa.
Uroczystości żałobne rozpoczęły się mszą św. w kaplicy cmentarnej, a następnie odprowadziliśmy śp. Tadeusza na miejsce wiecznego spoczynku z wojskową asystą honorową.
Poczet Sztandarowy wystawiło Koło Przeciwlotników z II Oddziału ZPS w Krakowie w składzie:  dca pocztu kol. Darek FRYCA, Sztandarowy kol. Andrzej KUSKOWSKI, asysta kol. Andrzej DZIEMIANOWICZ.

Kolego Tadeuszu. jedno jest pewne,  nie będziesz długo szukał miejsca … nasza spadochroniarska brać już tam jest, znajdą Ciebie i miejsce dla Ciebie pomiędzy sobą… Może znów będziesz SZEFEM WŚRÓD SZEFÓW.”

NON OMNIS MORIAR”
Tadziu, zawsze pozostaniesz w Naszej pamięci. Bo zawsze myślami będziemy przy Tobie.
Co Ciebie spotkało, Nas nie ominie, Ty jesteś już w domu, My jeszcze w gościnie…
„Oto widzę Ojca swego, Matkę swoją, Siostry i Braci swoich…
Oto widzę długi rząd Tych Spadochroniarzy co byli przede mną
Oto ich zew, bym zajął miejsce wśród nich
Miejsce, gdzie na niebieskich spadochronach spadochroniarze przegrupowują się i żyją wiecznie…”
Ślepy los, ważny jak paw, wie wszystko bez słów, pomimo swojej ślepoty, zawsze trafia bez pudła… Wie o Twoim problemie, nawet jeżeli mu o nim nie powiesz, a gdy ustąpisz choć o włos lub o odrobinę zrezygnujesz, zobaczysz złoto gwiazd…

Żegnaj Kolego Spadochroniarzu

bsh
bsh

śp. Jan Gazarkiewicz

Z smutkiem informujemy, że w dniu 26.01.2021 odszedł na wieczną wartę, nasz Kolega, Przyjaciel, Prezes I Oddziału ZPS w Warszawie, płk (w st. spocz.) Jan Gazarkiewicz. Wyrazy najgłębszego współczucia dla rodziny i najbliższych, składa brać spadochroniarska z II Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy z Krakowa. Pogrzeb śp. płk Kol. Gazarkiewicza odbędzie się 09.02.2021 roku o godz.10.30. Bródno. Kościół murowany.

Ekspozycja Wojsk Powietrznodesantowych w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W przygotowanie pierwszej ekspozycji WPD w Muzeum Lotnictwa Polskiego szczególne zasługi ma kol. Boguś Głów. Ekspozycja długo cieszyła oczy spadochroniarzy, ale po kilkunastu latach ekspozycję i budynek w którym się znajdowała nadszarpnął ząb czasu i została zamknięta.

Teraz zaistniała na nowo dzięki życzliwości dyrekcji i operatywności opiekuna ekspozycji pana Piotra Kolasińskiego oraz dużemu wkładowi pracy naszych kolegów Janka Kulczyckiego, Łukasza Stachańczyka i Roberta Malca – rekonstruktorów ze Stowarzyszenia GRH Południe. Koledzy ze Stowarzyszenia są jak zwykle nieodzowni. Na naszych dorocznych spotkaniach eksponują bliski naszym sercom spadochroniarski sprzęt i wyposażenie. Serdecznie im za tą dobrą robotę dziękujemy.
Ekspozycja WPD pięknie się prezentuje w odnowionym, dużym hangarze. Jest umiejscowiona w godnym towarzystwie Li-2 (adaptacja Douglas DC-3). Ten „model” woził spadochroniarzy gen. Sosabowskiego i do lat 70-tych skoczków w kraju. Gabloty ze zdjęciami, manekiny i wyposażenie skoczków są dosłownie pod skrzydłami Lidki. Obok jest platforma P-7 załadowana w wariancie „UAZ i amunicja”, PGS-500, zasobniki ZT-100.

Wszystko czeka na zwiedzających, którzy mogą się pojawić dopiero po złagodzeniu ograniczeń sanitarnych wynikających z zarządzeń o walce z pandemią.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć. 

Porozumienie o współpracy

W dniu 14 grudnia br. zostało podpisane Porozumienie o współpracy pomiędzy Uczniowskim Klubem Sportowym Salwator „NPS” reprezentowanym przez Panią Prezes Bronisławę KUFEL-WŁODEK oraz Magdalenę WŁODEK-SKOWRON Wiceprezesa Zarządu,
a  II Oddziałem Związku Polskich Spadochroniarzy reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Mieczysława USYDUSA.

Porozumienie umożliwia korzystanie z obiektów sportowych Klubu znajdujących się w Hali Centrum Osób Niepełnosprawnych ul. Focha 40 – możliwość treningów dla wszystkich.

Klub od roku 2005 r. prowadzi  integracyjną sekcję wioślarską. (w tym roku rozpoczyna także działalność sekcja narciarska ). Zajęcia prowadzone są na ergometrach wioślarskich i łodziach  wioślarskich (starty czwórki ze sternikiem w MP, MŚ i Pucharze Świata). http://ukssalwatornpskrakow.pl/

Celem porozumienia jest przybliżenie w Naszym środowisku tej popularnej w armiach zachodnich dyscypliny sportu.

http://ukssalwatornpskrakow.pl/

Pogrzeb śp. Ludwika Kuźniara – lek. med. płk w st. spoczynku.

LUDWIK KUŹNIAR – ŻYCIORYS

Urodzony 4.03. 1935 w miejscowości Gać pod Przeworskiem w rodzinie chłopskiej.

Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej w Przeworsku, studiuje na Akademii Medycznej w Krakowie.

Jako lekarz zostaje powołany do służby w  Wojsku Polskim.

W 6. Pomorskiej Dywizji Powietrzno –Desantowej pełni funkcję Szefa Służby Zdrowia.

Podczas służby w komandosach oddaje najwięcej skoków spadochronowych wśród lekarzy.

Przez wiele lat pracuje w 5. Wojskowym Szpitalu Rejonowym w Krakowie, gdzie robi specjalizację     I-go  i II-go stopnia chorób wewnętrznych

Służył w Niebieskich Chełmach przy ONZ w Egipcie.

Do emerytury, jako specjalista epidemiologii pełni funkcję dyrektora Wojskowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie.

Zawiera związek małżeński  w 1960 r.

Ojciec 3. Synów i 1. Córki,

dziadek 4. wnuków i 1. wnuczki

Pradziadek jednej prawnuczki.

Umiera w domu w otoczeniu rodziny 20.11.2020

Część jego pamięci!

 

Cmentarz Wojenny Arnhem – Oosterbeek

Jesienne liście przyprószyły mogiły polskich spadochroniarzy w Driel. Mniej niż zwykle jest odwiedzających. Fotografie te wykonał kol. Ireneusz Druciarek, który od wielu lat mieszka w Niderlandach (Holandia). W latach 1974-76 służył w dywizjonie przeciwlotniczym na Woli Justowskiej. Uprawianie sztuk walki stało się jego sposobem na życie i wywiodło na obcą ziemię. Teraz czuwa na „wysuniętej pozycji”.


 

Pogrzeb śp. Jerzego Soboczyńskiego – ppłk w st. spoczynku.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 24 października 2020 r. odszedł od nas na zawsze w wieku 85 lat nasz serdeczny Kolega śp. Jerzy Soboczyński – ppłk
w st. spoczynku.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 29 października o godzinie 09.40 w kaplicy na Cmentarzu Batowickim przy ul. Powstańców w Krakowie
po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego.

Część Twojej Pamięci Kolego!

Ogłoszenie wydawnicze

Informujemy o publikacji „Z dziejów polskich wojsk powietrznodesantowych” autorstwa naszego kol. Romana Baszczuka, byłego oficera wojsk rakietowych i artylerii pełniącego służbę w 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej.

Autor przybliża w niej początki wojskowego spadochroniarstwa w przedwojennej Polsce, historię 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i jej udział w operacji Market – Garden. Szczególne miejsce w opracowaniu zajmuje historia 6 PDPD opisywana na tle wydarzeń lat sześćdziesiątych i osiemdziesiątych oraz meandry jej przeformowywania w obliczu zachodzących przemian społeczno – politycznych w Polsce

Ekspozycja WPD w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Kilku naszych kolegów wniosło swego czasu spory wkład pracy w przygotowanie ekspozycji WPD w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Ekspozycja przez dłuższy okres cieszyła oczy spadochroniarzy. Obecnie jest przenoszona do odnowionego, dużego hangaru i ma szansę znowu zaistnieć w godnym towarzystwie przy Li-2 (adaptacja Douglas DC-3). Ten „model” woził spadochroniarzy gen. Sosabowskiego i do lat 70-tych skoczków w kraju. Gabloty ze zdjęciami, manekiny i wyposażenie skoczków będą dosłownie pod skrzydłami Lidki. Obok będzie platforma P-7 załadowana w wariancie „UAZ i amunicja”, PGS-500 i zasobniki ZT-100.

Uprasza się kolegów którzy mogą wesprzeć dzieło ciekawymi zdjęciami z lat 50/60 (do skopiowania) lub akcesoriami  wyposażenia skoczków z tego okresu o kontakt do nas na 730 730 283 lub bezpośrednio do muzeum – opiekun wystawy 600 364 945.

III Mistrzostwa Spadochronowe ZPS

Z satysfakcją informujemy, że w III Mistrzostwach Spadochronowych ZPS, które odbyły się w dniach 28-30.08.2020 r. w Inowrocławiu nasz zawodnik kol. Leszek Mańkowski zajął II miejsce w klasyfikacji spadochronów „szybka”

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Kol. Jan Mach w klasyfikacji spadochronów „klasyczna” zajął tym razem 7 miejsce – nie zawsze można wygrywać.

 

Mianowanie ks. ppor Pawła Saucia kapelanem II Oddziału ZPS w Krakowie

Informujemy, że z dniem 1 lipca br.  Biskup Polowy Wojska Polskiego mianował ks. ppor Pawła Saucia kapelanem II Oddziału ZPS.
Nowego kapelana przedstawił Prezes Usydus na posiedzeniu Zarządu w dniu 11 sierpnia br.
Ks. kapelan jest przede wszystkim kapelanem 6BPD, a naszym w ramach utrzymywani więzi międzypokoleniowej.   Życzymy ks. kapelanowi, aby szybko zadomowił się w Krakowie i dobrze czuł się wśród spadochroniarzy.

Ksiądz kapelan został wyświęcony na kapłana 11.06.2011 w Białymstoku i przynależał do Archidiecezji Białostockiej. W latach 2011-2015 był wikariuszem w Michalowie, a 2015-2019  wikariuszem w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie i jednoczenie studiował na KUL w Lublinie.
Po drodze w 2018 ukończył Studium Oficerskie AWL we Wrocławiu.
2019-2020 był wikariuszem w parafii św. Andrzeja Boboli w Białymstoku.
Przez ostatnie miesiące wspierał pomocą duszpasterską Parafię Garnizonową w Białymstoku, aby od 01.07.br. przejść w podporządkowanie Ordynariatu Polowego WP. Ksiądz kapelan jest również wikariuszem Parafii św. Agnieszki w Krakowie.

Pożegnanie kapelana ks. por. Rafała Kanieckiego

ks. por. Rafał Kaniecki – kapelan II Oddziału ZPS, awansował na stanowisko administratora Parafii Wojskowej w Bielsku Białej i będzie jednocześnie kapelanem 18bpd. Za dotychczasową posługę duszpasterską Prezes II Oddziału Mieczysław Usydus podziękował pierwszemu kapelanowi i wręczył medal pamiątkowy na Posiedzeniu Zarządu w dniu 07 lipca br. Przyłączamy się do podziękowań i życzymy Wszelkich Błogosławieństw na nowym stanowisku.

Na okoliczność pandemii

Szanowni Koledzy
Zarząd II Oddziału ZPS na posiedzeniu w dniu 19 maja br. podjął uchwałę o przesunięciu  Zebrania Sprawozdawczego obecnego Zarządu za okres połowy jego kadencji do czasu odwołania zagrożenia epidemicznego.
W związku z powyższym zagrożeniem również podjęto uchwałę, żeby nie organizować w bieżącym roku tradycyjnego wrześniowego spotkania spadochroniarzy.

Z wyrazami szacunku,
Mieczysław Usydus
Prezes II Oddziału ZPS

Pożegnanie Kolegi śp. Zbyszka Wójcika

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 21 kwietnia 2020 r. odszedł od nas na zawsze w wieku 83 lat nasz serdeczny Kolega śp. Zbyszek Wójcik – chor. szt.
w st. spoczynku.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek  24 kwietnia o godzinie 14.00
w kaplicy na cmentarzu parafialnym Prądnik Biały przy ul. Piaszczystej
w Krakowie.

Zbyszek urodził się 03.01.1937r. w Podświlu na Wileńszczyźnie, gdzie jego ojciec był podoficerem w Korpusie Ochrony Pogranicza. Po wojnie ewakuował się wraz z rodzicami do Krakowa i  tu dorastając rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem oraz spadochroniarstwem. Jako młodzieniec pracując w ówczesnej Hucie im. Lenina swój wolny czas spędzał na lotnisku w Pobiedniku Wielkim. Tam też ukończył na szybowcach CZAPLA i MUCHA kurs szybowcowy i kurs skoczka spadochronowego. Służbę wojskową rozpoczął w Marynarce Wojennej, ale dzięki prośbie do ministra obrony został przeniesiony do swoich ukochanych wojsk powietrznodesantowych i trafił do kompanii rozpoznawczej w Krakowie na Woli Justowskiej, a następnie do Batalionu Rozpoznawczego w Dziwnowie. Po kilku latach powrócił do Krakowa i tutaj pełnił służbę w czerwonych beretach już do emerytury. Wykonał ponad 900 skoków spadochronowych, trzykrotnie ratując się na spadochronie zapasowym. Jako instruktor spadochronowy wyszkolił wielu skoczków, zawsze obowiązkowy i dokładny.

Część Twojej Pamięci!

PARA-SKI 2020

W dniach 27-29 lutego br. w Bielsku Białej odbył się XXII Puchar Polski i Trójbój Zimowy.
Nasz zespół w składzie:
Kamil Wójciak – I miejsce indywidualnie,
Jan Mach – II miejsce indywidualnie,
Józef Łuszczki – IV miejsce indywidualnie,
zajął – I miejsce drużynowo w wieloboju spadochronowym Para-sky

Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy udanego sezonu sportowego.

Prenumerata kwartalnika „Spadochroniarz”

Jeżeli chcesz otrzymywać Nasz kwartalnik (4 egzemplarze w roku) dokonaj wpłaty na konto II Oddziału, z dopiskiem „Spadochroniarz”.

Możesz to zrobić równocześnie z opłacaniem składki członkowskiej lub dokonać oddzielnej wpłaty.
Cena jednostkowa egzemplarza 10 zł x 4 = 40 zł.
Opłacając składkę członkowską wpłacasz 60 zł + 40 = 100 zł.
Zamówione egzemplarze będą do odbioru w Klubie lub od upoważnionej osoby z Zarządu, po telefonicznym uzgodnieniu.

Przesyłki pocztowe będą realizowane na koszt zamawiającego.
Prezes II O/ZPS
Mieczysław Usydus

Zjazd byłych żołnierzy 10 bpd, pełniących służbę w latach 1958- 1976

Szanowni Koledzy!
Decyzją Zarządu Koła 10bpd w dniu 27 czerwca br. odbędzie się „Zjazd – spotkanie pokoleń byłych żołnierzy 10 bpd”, którzy odbywali służbę wojskową w kompleksie koszarowym w Oświęcimiu. Spotkanie rozpocznie o godz. 10-tej zbiórką na placu apelowym i kontynuowane będzie w restauracji. Ponieważ jest to impreza samofinansująca się, ustalono koszt uczestnictwa na 100 zł od osoby. Kwotę tę należy wpłacić na podane niżej konto do dnia 26 maja br.  Wpłata będzie potwierdzeniem uczestnictwa. Zostanie wysłane zaproszenie z programem,
a po spotkaniu będą pamiątki zjazdowe i zdjęcia.
Zwrotu wpłaty nie przewiduje się. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do Kolegów o sponsoring indywidualny.
Listę sponsorów zamieścimy na naszej stronie internetowej.
Wpłaty należy dokonywać na rachunek nr 15 1020 2892 0000 5602 0119 0081
ZPS II Oddziału Kraków
ul. Zyblikiewicza 1
31—029 Kraków
Kwota 100 zł
Tytułem: Spotkanie pokoleń Oświęcim 2020

Składka członkowska i 1 % podatku

Szanowni Koledzy Spadochroniarze!

Informuję, że wysokość składki członkowskiej na 2020 r. została ustalona
uchwałą Zarządu Głównego ZPS na 60 zł.

Uprasza się o wpłacanie składki skarbnikom w kołach

lub na konto: 15 1020 2892 0000 5602 0119 0081

które jest podane na naszej stronie internetowej http://www.zpskrakow.pl/

Wpłata składki powinna nastąpić w I-szym kwartale.

Uprasza się również o przekazywanie 1% odpisu podatkowego

W tym roku od 15 lutego w serwisie podatki.gov.pl ma być dostępna usługa Twój e-PIT i będzie można sprawdzić zeznanie oraz wprowadzać poprawki – np. deklarować 1%podatku na rzecz OPP

http://www.mediagroupinfo.pl/jak-zadeklarowac-1-podatku-na-rzecz-opp-w-2019-roku/

Dla identyfikacji przekazów w ZG ZPS prosi się o następujący opis:

Poz. 123 numer KRS ZG ZPS – 0000091847

Poz. 125 nazwa oddziału – ZPS Oddział II Kraków

Poz. 126 poprzez zakreślenie pola krzyżykiem wyrazić zgodę na przekazanie swego imienia, nazwiska itd – bardzo ważne

Poz. 127 wpisać Imię i nazwisko lub nr legitymacji ZPS

II Oddział Kraków nie ma (jeszcze) statusu Organizacji Pożytku Publicznego
i w przekazanym przez Was 1% pośredniczy Zarząd Główny ZPS – KRS 0000091847

Z poważaniem,

Mieczysław Usydus

Prezes II Oddziału ZPS