Nasi partnerzy

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” SA są liderem w projektowaniu (własne Centrum Badawczo Rozwojowe) i produkcji: systemów przeciwlotniczych bardzo bliskiego zasięgu, systemów zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, broni wsparcia piechoty oraz broni strzeleckiej; zespołowej i precyzyjnego rażenia. Zakłady są sprawdzonym i wiarygodnym dostawcą uzbrojenia i sprzętu szkoleniowego dla Wojska Polskiego, służb mundurowych i armii innych krajów. Zakłady stawiają na rozwój swoich zdolności produkcyjnych i kompetencji projektowych. Ciągłe doskonalenie konstrukcji  wyrobów i metod wytwarzania pozwala spełniać wysokie wymagania naszych odbiorców i przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa państwa. 

Zakłady Mechaniczne “Tarnów” S.A.
Kochanowskiego 30; 33-100 Tarnów
tel. (48-14) 630 62 00
e-mail: zmt@zmt.tarnow.pl
www.zmt.tarnow.pl

ZMT Tarnów<<Czytaj dalej

Pod koniec XIX wieku pewien chłopiec, Adaś Piasecki, marzy o zawodzie cukiernika. Kilka lat później rozpoczyna naukę i jako dwudziestoletni młodzieniec, znając już tajniki sztuki, zdaje egzamin czeladniczy. Tak rozpoczyna się historia dzisiejszej marki Wawel.Swoją pierwszą niewielką cukiernię Adam Piasecki otwiera w Krakowie, w kamienicy przy ulicy Długiej. Początkowo pomaga mu zaledwie pięciu pracowników.
Rosnąca popularność wyrobów powstających w cukierni Piaseckiego i pasja przedsiębiorcy, pozwalają na uruchomienie szerszej produkcji – to początek działania Krakowskiej Fabryki Cukrów i Czekolady przy ul. Wrocławskiej w Krakowie.

Wawel<< Czytaj dalej

W 1910 roku, w miejscowości Skawina austriacki kupiec Henryk Frank,  założył Fabrykę Surogatów Kawowych ”Henryk Frank i Synowie”. Na początku zakłady zajmowały się suszeniem,  mieleniem i prażeniem cykorii. W 1911 r. rozpoczęto produkcję kawy zbożowej. 1920-1919 to okres rozwoju i  modernizacji zakładów, do produkcji wprowadzono m.in. cykorię porcjowaną oraz kawę z mlekiem. Lata  1930-1939 to okres prosperity skawińskich zakładów, fabryka przetrwała  światowy kryzys gospodarczy w dobrej kondycji. W roku 1939 zatrudniano 658  pracowników. Zakłady szybko podniosły się z wojennych zniszczeń. Fabryka  została znacjonalizowana i przyjęła nazwę „Fabryka Środków Kawowych”.

Lajkonik<< Czytaj dalej