W imieniu Zarządu II Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Krakowie zapraszam wszystkich członków na Walne Zebranie Oddziału, które odbędzie się w dniu 13 czerwca 2026r o godz. 10:00 w Klubie 2 KP ul. Zyblikiewicza 1.
W programie zebrania – sprawozdanie Zarządu za ubiegłą kadencję, wybory nowych władz Oddziału.
Piotr Drumlak
Prezes Zarządu Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział Kraków
Spadochroniarze ze Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział Kraków, w dniu 11.03.2026 roku brali udział w capstrzyku a w dniu 12.03.2026 roku w uroczystościach święta sformowania 16 kołobrzeskiego batalionu powietrznodesantowego /69-ta rocznica/. W uroczystości, która rozpoczęła się meldunkiem dla Dowódcy 16bpd, o godzinie 10.00, uczestniczyli żołnierze 16bpd, 6blog, 6bdow, Dowództwo 6BPD, byli Dowódcy 16 kołobrzeskiego batalionu powietrznodesantowego, pracownicy resortu obrony 16bpd, zaproszeni goście, uczniowie klas mundurowych i Krakowska młodzież. Ten wyjątkowy dzień, pełen wzruszeń i dumy z tradycji, odwagi oraz zaangażowania żołnierzy w wyszkolenie i realizację zadań. Podczas uroczystego apelu, nadano kolejne stopnie wojskowe, wręczono tytuły i odznaki skoczka spadochronowego, a wyróżnionym żołnierzom i pracownikom wojska – odznaki pamiątkowe 16 bpd.
Grupy zwiedzających miały okazję zapoznać się z codziennym życiem jednostki i wyposażeniem spadochroniarzy. Uczestnicy uroczystego apelu mieli okazję posmakowania wojskowej grochówki jak i poznania życia spadochroniarzy od strony przysłowiowej „kuchni”.
„Święto 16 bpd, to dzień, który łączy tradycję i dumę z bycia częścią tej elitarnej formacji spadochronowej oraz oddanie służbie Ojczyźnie.”
W dniu 06.03.2026 roku w Dębowcu odbyły się uroczyste obchody 85-tej rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych na teren okupowanej Polski. Uroczystości rocznicowe, odbyły się w centrum Dębowca, na skwerku przy pamiątkowej tablicy, gdzie zgromadzili się przedstawiciele władz centralnych – cywilnych i wojskowych – a także reprezentanci Kościoła, radni wojewódzcy, delegacje władz powiatowych i gminnych, członkowie organizacji kombatanckich, uczniowie lokalnych szkół, mieszkańcy Dębowca. Wśród wielu pocztów sztandarowych biorących udział w uroczystości, był także sztandar – poczet sztandarowy, II Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy z Krakowa: Dowódca pocztu – Kolega Julian GÓRA, Sztandarowy – Prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Kolega Leszek MAŃKOWSKI, Asysta – Kolega Leszek KAMUSIŃSKI. Oficjalną część obchodów, wypełniły okolicznościowe przemówienia oraz ceremonia wręczenia odznaczeń. Odznaczenia wręczali przedstawiciele miejscowych władz w asyście gen. dyw. Sławomira DRUMOWICZA. Wyróżnieni medalem pamiątkowym zostali między innymi, Prezes ZG ZPS gen. dyw. Jan KEMPARA, Dyrektor Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle Piotr WYBRANIEC, gen. bryg. Robert KOPACKI – który wykonał skok na spadochronie WPD, w stroju historycznym, na przygodne lądowisko w Dębowcu. Zgodnie z faktami historycznymi – rekonstrukcji, odwieziony z lądowiska zaprzęgiem konnym, furmanką.W czasie uroczystości, głos zabrali między innymi, starosta cieszyński Janina ŻAGAN oraz wójt gminy Dębowiec Tomasz BRANNY, którzy podkreślali znaczenie pielęgnowania pamięci o bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego oraz rolę edukacji historycznej wśród młodego pokolenia.
Podczas uroczystości złożono również wieńce i kwiaty w miejscu pamięci. Wiązankę z trzema szarfami nazw stowarzyszeń, w kolorze biało czerwonych barw, w imieniu spadochroniarzy Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział w Krakowie, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Niezależnego Związku Harcerstwa „CZERWONY MAK” im. Bohaterów Monte Cassino ze Skawiny, złożyła delegacja w składzie: Piotr DRUMLAK, Jakub ZWIJACZ, Tomasz PYTLIK, Edward HARMATA. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta „Cieszynianka”, a część artystyczną wzbogacił występ chóru dziecięcego ze Szkoły Podstawowej im. Cichociemnych Spadochroniarzy w Dębowcu. Dalsza część obchodów przeniosła się do budynku szkoły podstawowej w Dębowcu, gdzie przygotowano spotkania i wydarzenia edukacyjne związane z historią Cichociemnych. Z kolei na polu przy ul. Osiedlowej obejrzano pokazy skoków spadochronowych, nawiązujące do działań elitarnych żołnierzy z czasów II wojny światowej. Przebieg skoków spadochronowych, relacjonował Prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Kolega Leszek MAŃKOWSKI.
„Wywalcz Jej wolność lub zgiń”
Cichociemni byli szkoleni w brytyjskich szkoleniowych tzw. STS – Special Training School (Specjalna Szkoła Treningowa). Stacje STS organizowano w ustronnych miejscach, często na terenach większych posiadłości ziemskich. W kursach brało udział średnio 12 – 15 słuchaczy. Podczas szkoleń mieli wyrobić w sobie odpowiednią wytrzymałość fizyczną i psychiczną, nabyć umiejętności z zakresu walki wręcz, walki nożem, dywersji i strzelania. Przechodzili również szkolenie o przygotowaniu psychologicznym – kurs nazywano Wyższą Szkołą Kłamstwa, a także kursy specjalistyczne, między innymi dla radiotelegrafistów, radiomechaników, pancerne, przeciwpancerne, techniczne. Kursy językowe, czyli tak zwane legalizacji, które miały przygotować mistrzów w dziedzinie fałszowania dokumentów. Szkolenie związane ze skokami spadochronowymi, które odbywały się pod osłoną nocy – najważniejsze z punktu widzenia militarnego. Szkolenia były bardzo wycieńczające, selekcja opierała się na tym, aby wybrać najlepszych z najlepszych.
„Piosenkę Wileńską Więźniów na Łukiszkach” przywiózł do Anglii latem 1940r. późniejszy cichociemny pilot Florian Adrian. Słowa przedostatnie zwrotki „Wywalcz jej wolność lub zgiń” cichociemni przyjęli za swoją dewizę, a kapitan Adrian umieścił je na mapie Rzeczypospolitej wiszącej w sali wykładowej w ośrodku szkoleniowym w Audley End zwanym przez żołnierzy „małpim gajem”. Grupy cichociemnych, zrzucanych do okupowanej Polski nazywano kolejnymi rzymskimi numerami od I do LXIII.
Misję próbną w nocy z 15 na 16 lutego 1941r. oznaczono jako lat „0” i nazwano „Adolphus” lub „Adolphus 0”.W trakcie lotu próbnego do Polski przerzuceni zostali Stanisław KRZYMOWSKI „Kostek” – oficer WP, pilot cichociemny, Józef ZABIELSKI „Żbik” – policjant, oficer cichociemny, Czesław Raczkowski „Włodek”, „Orkan” – inż. Mechanik, działacz SL, Cichociemny, członek ZMW „Wici”.
Na skutek pomyłki w nawigacji zrzut nastąpił o godz. 0030, 138 km na południowy zachód od wyznaczonej pierwotnie placówki, czyli koło wsi Dębowiec – 6 km od stacji kolejowej Skoczów, na terenie przyłączonym do III Rzeszy. Lot wykonano brytyjskim samolotem Armstrong WhitworthWhitley, który wystartował z lotniska Stradishall w Anglii.
Po zrzucie rtm. ZABIELSKI uszkodził staw skokowy i śródstopie – skoczkowie indywidualnie przedzierali się do Generalnej Guberni. RACZKOWSKI wpadł na granicy, jego „legenda” przekonała Niemców i uznali go za przemytnika i skazali go na trzy miesiące więzienia i grzywnę. RACZKOWSKIEGO przetrzymywano w Wadowicach, nawiązał kontakt z żołnierzami Batalionów Chłopskich, którzy zapłacili grzywnę i pomogli mu dotrzeć do Warszawy, dotarli tam też dwaj cichociemni.
Do okupowanego kraju wysłano 316 cichociemnych, w tym gronie znalazła się, jako jedyna z 15 kandydatek, niezwykła kobieta Elżbieta ZAWADZKA, pseudonim „Zelma”, „Sulica”, „Zo”.Przełomowa dla niej stała się akcja o kryptonimie „Neon”, datowana na noc z 8 na 10 września 1943r. – była jedyną cichociemną, która podobnie jak wielu cichociemnych brała udział w Powstaniu Warszawskim.
Pracownik cywilny WP, od początku zatrudnienia w 10bpd/6PDPD w Oświęcimiu, poprzez Kraków ul. Ułanów, do rozwiązania 10bdsz/6BDSz w 2001 roku na Rząsce. Lucynka zawsze była pomocną „duszą” dla żołnierzy, kadry w „czerwonych beretach”. Przyjaciółką zwierząt, w szczególności kotów.
W dniu 09.03.2026 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w gronie Najbliższej Rodziny – córki Małgosi z Synem Piotrem, Sąsiadów, Znajomych, Koleżanek i Kolegów Spadochroniarzy z 6PDPD/6BDSz, Kolegów Spadochroniarzy ze Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział Kraków, pożegnaliśmy Lucynę ZAJDEL. Trudno jest dobrać słowa żegnając piękną postać, z głębokim smutkiem i poczuciem nieodwracalnej straty, ale także
z wdzięcznością za każdą chwilę spędzoną razem, żegnaliśmy dzisiaj Lucynę ZAJDEL. Lucyna była postacią wyjątkową, łączącą w sobie wojskową dyscyplinę, osobą poważną ale z dziecięcą radością życia i dojrzałą refleksyjność człowieka, który widział i przeżył wiele.
Lucynko, będziemy Ciebie pamiętać jak żyłaś, wspominać jaka byłaś między Nami, a o Tobie, nie można napisać zbyt dużo, ale na pewno można napisać zbyt mało, więc tylko kilka wersetów w podziękowaniu, że byłaś wśród Nas. Lucynko odeszłaś nagle…
Na Wieczną Wartę odszedł nasz towarzysz służby, spadochroniarz – chor. Edward STAROBRAT. W pożegnaniu uczestniczyła Najbliższa Rodzina, przyjaciele, koledzy i towarzysze służby z 6 bzir i 8 bzab 6PDPD. Pożegnaliśmy Edwarda w dniu 14 lutego 2026 roku, o godzinie 14.00. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Krakowie Os. Rybitwy. Spoczął na Cmentarzu Parafialnym na Rybitwach, przy ul. Półłanki. Spadochroniarze z koła nr 8 II Oddziału ZPS Kraków, wystawili poczet sztandarowy w składzie: Leszek MAŃKOWSKI, Stanisław KARCZ i Marek FIDOWICZ.
Są słowa, które zawsze wywoływać będą morze łez. I są takie osoby, na myśl, o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień. Byłeś świetnym kompanem, przyjacielem. Będzie Ciebie nam wszystkim brakowało.
„Oto widzę Ojca swego, Matkę swoją, Siostry i Braci swoich…
Oto widzę długi rząd Tych Spadochroniarzy co byli przede mną
Oto ich zew, bym zajął miejsce wśród nich
Miejsce, gdzie na niebieskich spadochronach
spadochroniarze przegrupowują się i żyją wiecznie…”
CZŁONKÓW ZARZĄDU, PRZEWODNICZĄCYCH KÓŁ ORGANIZACYJNYCH,
CZŁONKÓW WSPIERAJĄCYCH
ZWIĄZKU POLSKICH SPADOCHRONIARZY II ODDZIAŁ KRAKÓW
W spotkaniu zorganizowanym przez Zarząd II Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w dniu 06 lutego 2026 roku, w Klubie 6BPD przy ulicy Zyblikiewicza 1 w Krakowie, uczestniczyło 26 spadochroniarzy i zaproszonych gości. Było to spotkanie noworoczne, koleżeńskie, członków Zarządu II Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy, Przewodniczących Kół organizacyjnych, byłych Prezesów Zarządu, członków wspierających oraz wspierająca działalność II Oddziału, Pani Krystyna Kwiatkowska, małżonka śp. gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Plan przebiegu spotkania oraz sprawy organizacyjne omówił Sekretarz Zarządu, Kolega Bogdan Mirek. Przybyłych na uroczystość gości powitał Prezes Zarządu Piotr Drumlak. Prezes, rozpoczął od chwili zadumy, pamięci, dla Tych spadochroniarzy którzy odeszli na „niebieskich spadochronach”. Podziękował za wsparcie w realizacji zamierzeń planowych i pozaplanowych /34/ II Oddziału w roku 2025 oraz zapoznał uczestników spotkania z głównymi zadaniami do realizacji w 2026 rok oraz 2027 roku – 70-lecie 6PDPD. Życzenia pomyślności, dobrego zdrowia i aktywności w pracy na rzecz Związku Polskich Spadochroniarzy, złożył Kolega Stanisław BALAWENDER, wznosząc toast symboliczną lampką szampana.
Pomimo wielu przeciwności napotykanych na drodze do realizacji planowanych zamierzeń, zrealizowano między innymi: sprawne zorganizowanie ogólnopolskich zawodów strzeleckich „IX-ej EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO WIELOBOJU STRZELECKIEGO poświęconego pamięci gen. Bronisława KWIATKOWSKIEGO” oraz II-gi Memoriał Strzelecki im. płk dypl. Jana Maliborskiego, zawody przeznaczone są dla młodzieżowych organizacji i stowarzyszeń strzeleckich jak i rezerwistów, weteranów, członków ZPS, żołnierzy służby czynnej JW i WOT. Udział członków ZPS II Oddziału – skoczków spadochronowych, w zawodach spadochronowych oraz uroczystościach państwowych świąt, rocznic Państwowych. Drużyna strzelecka II Oddziału brała udział w zawodach strzeleckich pododdziałów specjalnych, stowarzyszeń strzeleckich jak i innych Oddziałów ZPS. W listopadzie odwiedzono 228-em miejsc ostatniego spoczynku spadochroniarzy, którzy odeszli na „niebieskich spadochronach”, w kraju jak i za granicą. Następnie Prezes Zarządu w towarzystwie Kolegi Jerzego GUTA, Kolegi Sekretarza II Oddziału Bogdana MIRKA, wręczyli medal – „SEMPER FIDELIS – Za Wierność Spadochroniarskiej Tradycji” ZPS II Oddział Kraków, za szacunek okazywany spadochroniarzom seniorom, szacunek dla tradycji żołnierzy spadochroniarzy, za wspieranie bieżącej działalności spadochroniarskiej, Koledze Leszkowi KOWALSKIEMU oraz zestawem medali MARKET GARDEN Koledze Tadeuszowi DOBKOWSKIEMU, za profesjonalną organizację i przygotowanie zawodów strzeleckich i spadochronowych przedsięwzięć. Niestety z przyczyn niezależnych – zdarzenia losowe – 6-ciu wyróżnionych zostanie uhonorowana w innym terminie.
Po toaście noworocznym, głos zabrali zaproszeni goście, Przewodniczący kół, poruszając tematykę problemów napotykanych w czasie realizacji planowanych przedsięwzięć jak i wskazywali prawidłową drogę do ich rozwiązań, a zatem prostotę realizacji. Spotkanie w dalszej części przebiegało w atmosferze wzajemnych wspomnień, dyskusji dotyczących wspólnych planów na nadchodzący rok 2026, w tym czekające wybory Zarządu II Oddziału ZPS-planowane na miesiąc maj-czerwiec. zabezpieczenie gastronomiczne – niezmiennie – przy smakowaniu potraw i przekąsek przygotowanych przez restauratorów Michała i Jacka BARANKÓW.
KRAKÓW– PRĄDNIK CZERWONY cmentarz Batowice 20.01.2026 rok godzina 10.20
Ostatnie pożegnanie płk rez. Adama KIEPASA
Żołnierza/Spadochroniarza /Oficera
Pożegnanie Adama, odbyło się w gronie najbliższej Rodziny, znajomych, Kolegów ze Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział Kraków, spadochroniarzy 6PDPD, 6BDSz Kolegów w „czerwonych beretach”. Asystę wystawiła 6BPD. Dziękujemy spadochroniarzom. Ceremonię pożegnania /nabożeństwo oraz procesję/ prowadził Kapelan 6BPD ks. kpt. Łukasz SZUMSKI – pięknie dziękujemy. Laudację, w imieniu swoim oraz w imieniu spadochroniarzy, wygłosił Wiceprezes Zarządu II Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Krakowie, płk rez. Bogusław FILIPKOWSKI, wyrazy szacunku i spadochroniarskie DZIĘKUJĘ.
Adam, są słowa, które zawsze wywoływać będą morze łez. I są takie osoby, na myśl, o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień. Byłeś świetnym kompanem, przyjacielem. Będzie Ciebie nam wszystkim brakowało.
„Oto widzę Ojca swego, Matkę swoją, Siostry i Braci swoich…
Oto widzę długi rząd Tych Spadochroniarzy co byli przede mną
Oto ich zew, bym zajął miejsce wśród nich
Miejsce, gdzie na niebieskich spadochronach
spadochroniarze przegrupowują się i żyją wiecznie…”
CZŁONKÓW ZWIĄZKU POLSKICH SPADOCHRONIARZY II ODDZIAŁ KRAKÓW
Koło 10bpd-10bdszi samodzielnych pododdziałów
/48krozp, 11ksap, 48kspec/.
W spotkaniu wigilijno-noworocznym zorganizowanym przez koło 10bpdoraz Zarząd II Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy wzięli udział członkowie ZPS, członkowie wspierający, Honorowy Prezes ZPS II Oddział Stanisław BALAWENDER, Dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy GUT, płk prof. zw. dr hab. Sławomir MAZUR – Dziekan Wydziału ds. Bezpieczeństwa UAFM, Komendant Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino hm. Paweł GRUCA. Spotkanie odbyło się 06.12.2025 roku, w Krakowie –w Klubie 2KP. Przewodniczący Koła 10 bpd Kolega Tadeusz DOBKOWSKI, przywitał przybyłych spadochroniarzy, zaproszonych gości i podsumował w skrócie działalność koła w minionym okresie 2025 roku. Zebrani uczcili chwilą ciszy, wspomnienie Kolegów Spadochroniarzy którzy już nie przełamią się symbolicznym opłatkiem i odeszli na „niebieskich spadochronach”. Po przedstawieniu gronu części informacyjnej, błogosławieństwa z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia jak i życzenia na Nowy 2026 rok, udzielił Kapelan 8 Bazy Lotnictwa Transportowego ks. kpt. Albert ADAMCZYK. Uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia bożonarodzeniowe jak i noworoczne, a następnie wykonano grupowe oraz indywidualne zdjęcia pamiątkowe.
Zgodnie z planem spotkania, rozpoczęła się główna część organizacyjna, Prezes Zarządu Piotr DRUMLAK i Przewodniczący Tadeusz DOBKOWSKI przywitali, poprzez wręczenie legitymacji i odznak ZPS Koleżankę Justynę JABŁOŃSKĄ. Koleżanka Justyna, zadeklarowała przynależność do koła 10bpd. Koledzy Marian BOBOWSKI i Julian GÓRA, zostali uhonorowani rzeczowymi nagrodami od Prezesa Zarządu Głównego ZPS Warszawa gen. dyw. Jana KEMPARĘ, za aktywne wspieranie przebiegu uroczystości podczas XXXIII Kongresu U.E.P w Krakowie. Odznakę Honorową ZG ZPS otrzymali Koledzy Walenty GAWROŃSKI, Kazimierz SKOWRON. Przewodniczący Koła 10bpd Kolega Tadeusz DOBKOWSKI w asyście Prezesa Zarządu Piotra DRUMLAKA i Kolegi Jerzego GUTA, wręczyli wyróżnienia dla Kolegów Spadochroniarzy, za osobiste zaangażowanie się realizację zamierzeń planowych i nieplanowych /nie tylko statutowych, ale także sportowych, spadochronowych, strzeleckich oraz za współpracę z młodzieżą/realizowanych w ramach działalnościkoła 10 bpd i II Oddziału ZPS Kraków. Medalem SEMPER FIDELIS – „Za wierność Spadochroniarskiej Tradycji” wyróżniono Kolegów – Eugeniusz WYCICHOWSKI, Bogdan NOWOTNY, Zbigniew PIWOŃSKI, Medalem Pamiątkowym SEMPER FIDELIS – Grzegorz ZAGÓRSKI, Janusz FARON, Jan DZIĘCIOŁ, Michał KULIKOWSKI, Chryzostom ZEGAN. Statuetkę Orła, z dedykacją od Spadochroniarzy 6PDPD-6BPD, otrzymał z rąk Kolegi Jerzego GUTA, Komendant hm. Paweł GRUCA, z okazji XXV lecia powołania do realizacji zamierzeń statutowych NZH „Czerwony Mak”.Siedmiu Kolegów otrzymało wyróżnienia w postaci książek, o tematyce historycznej /spadochroniarstwo/ z rąk Przewodniczącego Tadeusza DOBKOWSKIEGO. Prezes II Oddziału ZPS Kraków Piotr DRUMLAK wręczył: zestaw medali MARKET GARDEN, odznakę pamiątkową 6BPD, stylizowanego Orła z dyplomem, z dedykacją od Kolegów Spadochroniarzy Piłsudczyków z Hrubieszowa, Koledze Tadeuszowi DOBKOWSKIEMU, za wspieranie oraz osobiste zaangażowanie w organizację zawodów sportowych jak i reprezentowanie ZPS na spotkaniach samorządowych i uroczystościach państwowych. Ta miła część spotkania zakończyła się toastem z lampką szampana, za zdrowie wyróżnionych wraz z życzeniami pomyślności w Nowym 2026 Roku złożonymi przez Prezesa Honorowego, Kolegę Stanisława BALAWENDERA. Po toaście zaserwowano obiad, który zapoczątkował „biesiadę” w grupach zainteresowań. Następnie Kolega Zbigniew PIWOŃSKI, zaprezentował film przedstawiający historię działalności I Oddziału ZPS Warszawa, po jego projekcji zaproponował Zarządowi Koła 10bpd /w tym koła 10bpd OŚWIĘCIM/ nakręcenie filmu o ww. spadochroniarzach 10bpd/10bdsz.
Podczas spotkania głos zabierali zaproszeni goście, członkowie koła 10bpd, samodzielnych pododdziałów. Spotkanie w dalszej części przebiegało w atmosferze wzajemnych wspomnień, dyskusji dotyczących wspólnych planów na nadchodzący przyszły 2026rok i perspektywicznie na następne lata, w tym 2027 rok, gdzie obchodzić będziemy 70. Rocznicę Powołania 6PDPD do służby.
Niezmiennie, kodeks spadochroniarza, obowiązuje od pierwszego dnia nabycia praw spadochroniarskiego rzemiosła. Spadochroniarzem się było, jest i będzie, do samego pożegnania na niebieskim spadochronie.
W dniach 28.11-29.11.2025 rok odbyło się w Spale, Posiedzenie Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy z udziałem Prezesów Oddziałów oraz Przewodniczących GRK ZPS, HSK ZPS. Z II Oddziału ZPS Kraków uczestniczyli: Prezes Piotr DRUMLAK i Przewodniczący Koła 8bzab Kolega Leszek MAŃKOWSKI. Coroczne spotkania obfitują w ciekawe spostrzeżenia organizacyjne, wymianę oświadczeń ze współpracy z JW, samorządami oraz z innymi stowarzyszeniami mundurowymi jak i cywilnymi. Po przedstawieniu informacji z działalności za 2025 rok i wskazanie głównych zamierzeń na 2026 rok, Prezes Zarządu Głównego gen. dyw. Jan KEMPARA, podsumował rok 2025 oraz wskazał główne kierunki ZG ZPS i cele do realizacji przez Oddziały ZPS. W wolnych tematach poruszono pozytywne i negatywne spostrzeżenia a także wskazywano na zmianę kierunków w dalszej działalności Oddziałów. Prezes ZG wyróżnił aktywnych członków zwyczajnych i wspierających w ocenie za rok 2025. Miłym akcentem było wręczenie nominacji na stopień majora Koledze Leszkowi MAŃKOWSKIEMU – pełne zaskoczenie ze strony Kolegi Leszka. GRATULUJEMY KOLEDZE LESZKOWI I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.
Kaplica na Cmentarzu Komunalnym 01.12.2025 rok godz. 14.00
Ostatnie pożegnanie Ryszarda LEWANDOWSKIEGO
Żołnierza/Spadochroniarza/st. sierż. sztab. Ryszard LEWANDOWSKI
10bpd/10bdsz.
Pożegnanie Ryszarda, w gronie Rodziny, najbliższych, znajomych, Prezesa Zarządu ZPS II Oddział Kraków Piotra DRUMLAKA. Są słowa, które zawsze wywoływać będą morze łez. I są takie osoby, na myśl, o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień. Byłeś świetnym kompanem, uczynnym kolegą. Będzie Ciebie nam wszystkim brakowało.
W dniu 30.11.20225 roku, na zaproszenie Komendy Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino, Kolegi Komendanta hm. Pawła GRUCY, miałem zaszczyt reprezentować spadochroniarzy ZPS II Oddział Kraków w towarzystwie Prezesa Stowarzyszenia Krakowskich Seniorów Lotnictwa Leszka MAŃKOWSKIEGO z małżonką Krystyną, uczestniczyliśmy w tak znamienitej uroczystości Jubileuszu XXV lecia powołania NZH „Czerwony Mak” do działalności statutowej a także gali wręczania nagród w konkursie plastycznym z cyklu „Pamiętamy o Niepodległej” – „ Z Orłem na mundurze – polski żołnierz na drogach do zwycięstwa”. Uroczystość odbyła się w Sali Teatralnej Pałacyku Sokół w Skawinie. W imieniu Kolegów Spadochroniarzy ze Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział w Krakowie, wręczyłem Koledze Komendantowi i wyróżniającym się harcerzom medal pamiątkowy Porozumienia Stowarzyszeń Mundurowych Małopolski. Statuetka Orła, z dedykacją od spadochroniarzy wojskowych, będzie wręczona w późniejszym terminie.
W dniu 15.11.20225 roku, na zaproszenie Prezesa VII Oddziału ZPS Katowice, miałem zaszczyt wziąć udział w uroczystości Jubileuszu XXXV lecia powołania Zarządu VII Oddziału ZPS Katowice do działalności statutowej. Uroczystość odbyła się w Sali konferencyjnej w restauracji „Odlot”. W imieniu Kolegów Spadochroniarzy ze Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział w Krakowie, wręczyłem Prezesowi Krzysztofowi ZIELIŃSKIEMU dyplom gratulacyjny, a wyróżniającym się Kolegom Krzysztof ZIELIŃSKI, Bartłomiej KOCEMBA, medal pamiątkowy SEMPER FIDELIS z dedykacją od spadochroniarzy 6PDPD-6BPD.
W dniu 18.11.20225 roku, na zaproszenie Kolegów z Zarządu OWSEiRP, miałem zaszczyt wziąć udział w uroczystości Jubileuszu XXXV lecia powołania Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Krakowie. Uroczystość odbyła się w Sali konferencyjnej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W imieniu Kolegów Spadochroniarzy ze Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział w Krakowie, wręczyłem Prezesowi Stowarzyszenia dyplom gratulacyjny, a wyróżniającym się Kolegom Jan KACZMARCZYK, Piotr STYCZYŃSKI, Jan FABIAŃSKI, medal pamiąkowy SEMPER FIDELIS z dedykacją od spadochroniarzy 6PDPD-6BPD.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki w towarzystwie Krakowskiej Orkiestry Wojskowej w Krakowie pod kierownictwem tamburmajora st. chor. sztab. Tomasza STRONIASA. Tam w samo południe zabrzmiał Hejnał Mariacki, następnie odegrano hymn narodowy – Mazurka Dąbrowskiego a na maszt uroczyście podniesiono flagę państwową. Odbyła się uroczysta zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie odbył się apel pamięci, o twórcach Polski Niepodległej 1918-1921. Kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową. 11 listopada to czas uhonorowania osób szczególnie oddanych i zasłużonych zarówno na polu zawodowym, samorządowym, społecznym, jak i patriotycznym. Na placu Jana Matejki wręczone zostały odznaczenia państwowe nadane postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan KLĘCZAR wraz z II wicewojewodą małopolskim Ryszardem ŚMIAŁKIEM wręczyli powyższe odznaczenia oraz akty nabycia obywatelstwa polskiego W tym wyjątkowym dla Polaków dniu do narodowej wspólnoty dołączyli także nowi obywatele. Akty nabycia obywatelstwa wręczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan KLĘCZAR. Łącznie otrzymało je 8 osób dorosłych i 3 dzieci, które pochodzą m.in. z: Angoli, Armenii, Brazylii, Egiptu, Meksyku i Ukrainy. Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowień Prezydenta RP oraz decyzji Wojewody Małopolskiego uznających za obywatela polskiego.
Delegacje, samorządowe, organizacji pozarządowe, stowarzyszeń, złożyły wieńce i wiązanki przed Grobem Nieznanego żołnierza. Delegacja ze Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział Kraków, Krakowskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa, NZH „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino ze Skawiny – w składzie: Marek PIETRUSZKA, Julian GÓRA, Piotr DRUMLAK, wiązankę składała Koleżanka phm. Anna KAŁUŻA.
Podczas defilady można było zobaczyć m.in. pojazdy reprezentacyjne służb mundurowych oraz formacje kawalerii konnej w tradycyjnym umundurowaniu wraz z pieszymi grupami rekonstrukcyjnymi.
Szczegóły uroczystości na stronie organizatora – Wojewody Małopolskiego Pana dr inż. Krzysztofa Jana KLĘCZARA.
Piotr DRUMLAK
Zdjęcie skoczka z flagą od Krzysztofa ZIELIŃSKIEGO – Prezesa VII Oddziału ZPS Katowice
IX.OGÓLNOPOLSKI WIELOBÓJ STRZELECKI POŚWIĘCONY PAMIĘCI
gen. Bronisława KWIATKOWSKIEGO
dla klas mundurowych, młodzieżowych stowarzyszeń strzeleckich
W dniu 17.10.2025 roku został rozegrany IX. Wielobój Strzelecki Poświęcony Pamięci gen. Bronisława Kwiatkowskiego dla młodzieży klas mundurowych, młodzieżowych organizacji – związków strzeleckich. Organizatorami a zarazem gospodarzami wieloboju był Wydział Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego /UAFM/, Pani Krystyna KWIATKOWSKA i Związek Polskich Spadochroniarzy II Oddział w Krakowie. Wielobój przeprowadzony został przez komisję sędziowską powołaną przez Dziekana Wydziału Nauk o Bezpieczeństwa UAFM prof. dra hab. Sławomira M. MAZURA w składzie: Sędzia Główny: Zofia MAZUR – sędzia kl. I. Sędzia Gł. – Konkurencje Kpn/Ppn : Michał SITARSKI – sędzia kl. II. Sędziowie pomocniczy: Tomasz HOYR sędzia kl.III, Adrian KLIMCZYK – sędzia kl.III, Anna PIEKARCZYK – sędzia kl.III. Przewodniczący komisji RTS: Szymon POLASZCZYK – s. kl. Państwowej. Członek komisji RTS: Jadwiga POLASZCZYK – sędzia kl.III Sędzia pomocniczy: Dominik JABŁOŃSKI – sędzia kl. III. Skład sędziowski, udzielił instruktaży dotyczących regulaminu i zasad poszczególnych konkurencji i omówił zasady bezpieczeństwa. ZPS II Oddział w Krakowie sprawował pieczę nad praktycznym zabezpieczeniem wieloboju strzeleckiego, tą tematykę zajmowali się spadochroniarze Grzegorz ZAGÓRSKI i Piotr DRUMLAK. Wielobój jako zawody drużynowe i indywidualne, został przeprowadzony w dwóch konkurencjach: Karabin Pneumatyczny (KPN/20) – postawa: postawa STOJĄC oraz Pistolet Pneumatyczny (PPN/10) – postawa STOJĄC. Do udziału w wieloboju zgłosiło się 11 reprezentacji klas mundurowych i młodzieżowych związków strzeleckich: ZS im. KEN Tymbark w składzie: Jakub KOZA, Anna BUBULA, Patryk PRZECISZEWSKI, LO Trzebinia w składzie: drużyna I – Anna SZYLER, Kaja SZAROTA, Iga SZYBA, drużyna II – Hubert GAJEC, Patryk PACUT, Bohdan KLIMCZYK, NZH „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino ze Skawiny, w składzie: drużyna I – Jakub ZWIJACZ, Oskar RACUŁT, Paulina KOPACKA, drużyna II – Dominika SZKLARSKA, Natalia ZWIJACZ, Julian KACINIEL, ZSZ HTS Nowa Huta w składzie: drużyna I – Roksana KALISZ, Bartosz KORZEC, Aleksandra OGORZAŁEK, drużyna II – Aleksandra PTAK, Yevhan KASIAN, Lena KWADRANS, ZS Marcinkowice w składzie: drużyna I – Magdalena JARZĘBAK, Apolonia BUGAJSKA, Kamil HANZEL, drużyna II – Martyna WÓJCIK, Patrycja KURZEJA, Dawid KRÓL, ZS „Niepodległość” im. gen. Bronisława KWIATKOWSKIEGO w składzie: Kinga NOWAK, Karol MAZURCZAK, Zuzanna KLIMCZYK, zawodnicy rezerwowi – Karol JAŚKO, Anna ZAPIÓR, Vanessa PISARCIUC, w sumie udział wzięło 33 zawodników /sześcioro zawodników klasyfikowanych było w kategorii indywidualnego strzelania oraz PK/. W konkurencji KPN-20 klasyfikacja drużynowa: Miejsce I drużyna nr II z ZSZ Nowa Huta – z wynikiem 541 pkt.;Miejsce II – drużyna z ZS Niepodległość- z wynikiem 540 pkt.; Miejsce III – drużyna nr I z LO Trzebinia – z wynikiem 538 pkt. W konkurencji KPN-20 klasyfikacja indywidualna: Miejsce I – KWADRANS Lena /ZSZ Nowa Huta/ – 190 pkt. Miejsce II – KORZEC Bartosz/ZSZ Nowa Huta/ – 185 pkt. Miejsce III – KLIMCZYK Zuzanna /ZS Niepodległość/ – 184 pkt. W konkurencji PPN-10 klasyfikacja drużynowa: Miejsce I – drużyna z LO im. Bohaterów „Parasol” Trzebinia z wynikiem 231 pkt. Miejsce II ZS Niepodległość –z wynikiem 222 pkt. Miejsce III – ZS im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku – z wynikiem 218 pkt. W konkurencji PPN-10 klasyfikacja indywidualna: Miejsce I – NOWAK Kinga /ZS Niepodległość/ – 90 pkt. Miejsce II – KOZA Jakub /ZSNiepodległość/ – 81 pkt. Miejsce III – SZYLAR Anna /LO im. Bohaterów „Parasol” Trzebinia/ – 81 pkt. Zawodnicy i drużyny zostali uhonorowani medalami, dyplomami i pucharami. Nagrody wręczali: Pani Krystyna KWIATKOWSKA /małżonka gen.Bronisława KWIATKOWSKIEGO/ ,Pani Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Barbara STOCZEWSKA, Pani Kamila KWIATKOWSKA – córka Pana Generała, Dziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie UAFM prof. dr hab. Sławomir M. MAZUR oraz Prezes Zarządu II Oddziału ZPS w Krakowie Piotr DRUMLAK. GRAND PRIX – puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra MISZALSKIEGO, został wręczony przez Panią Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Barbarę STOCZEWSKĄ i Panią Kamilę KWIATKOWSKĄ, dla najlepszej drużyny w klasyfikacji KPN – 20 i PPN – 10, zdobyła go drużyna z ZS „Niepodległość” im. gen. Bronisława KWIATKOWSKIEGO z Kazimierzy Wielkiej z wynikiem 762 pkt., nagrodą był złoty medal, dyplom i puchar GRAND PRIX – odebrał Dowódca ZS płk Sylwester SZMIT. GRAND PRIX – puchar ufundowany przez Dziekana Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie UAFM płk rez. prof. dr hab. Sławomira M. MAZURA, dla najlepszego strzelca w klasyfikacji indywidualnej w konkurencji KPN-20 i PPN-10 zdobyła Koleżanka Kinga NOWAK / ZS „Niepodległość” im. gen. Bronisława KWIATKOWSKIEGO /z wynikiem 269 pkt. puchar, medal i dyplom wręczali: Pani Kamila KWIATKOWSKA, Dziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie UAFM płk rez. prof. dr hab. Sławomir M. MAZUR oraz Pani Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Barbara STOCZEWSKA. Każda drużyna otrzymała dyplom uczestnictwa w memoriale a także uczestnicy posmakowali kuchni studenckiej UAFM– opinia smakoszy niezmiennie pozytywna.
Przyznaję, że w każdej edycji Memoriału Ogólnopolskiego Wieloboju Strzeleckiego Poświęconemu Pamięci gen. Bronisława Kwiatkowskiego, towarzyszy sportowa rywalizacja. Wyniki osiągane przez zawodników w występach indywidualnych, przekładają się na wysokie wyniki osiągane przez drużyny, tegoroczne napawają jeszcze większym optymizmem niż rok temu. W każdej z kategorii strzeleckiej uczestników, młodzieży klas mundurowych, młodzieżowych organizacji strzeleckich są wyższe i zbliżają się do doskonałych.
Ze spadochroniarskim pozdrowieniem.
Tekst: Piotr DRUMLAK
Zdjęcia: Kazimierz DYMANUS, Magdalena OLESZKOWICZ-GAŁKA
W dniu 28.10.2025 roku rozpoczęliśmy odwiedzanie miejsc spoczynku spadochroniarzy 6PDPD-6BPD. Planowane zakończenie ODWIEDZANIA I zaświecenia znicza pamięci – 10.11.2025 roku, w sumie planujemy odwiedzić 211 miejsc w kraju i 26 poza granicami Polski. Na cmentarzu Batowickim /Prądnik Czerwony/ w Krakowie spadochroniarze: Bogdan MIREK, Julian GÓRA, Bogdan GŁÓW, Wiesław WASILEWSKI, Piotr DRUMLAK, Mirosław JEDYNAK, Marian JANISZEK, Marek PIETRUSZKA, Karol MUSIOLIK rozpoczęli odwiedzanie miejsc spoczynku spadochroniarzy.
Klub 2 Korpusu Polskiego ul. Zyblikiewicza 1 w Krakowie. Przywitaliśmy w Naszym gronie spadochroniarzy Kolegę Grzegorza PACH. Grzegorz, będzie członkiem Koła 16kbpd, Przewodniczącym jest Kolega Henryk GLIŃSKI. Grzegorz służył w 16kbpd / 6BDSz, uczestnik misji w Kosowie, 3ksz. Obecnie czynnie wspiera i udziela się w kołach spadochroniarskich i lotniczych w Anglii, wraz z kolegami spadochroniarzami. Dziękuję w imieniu spadochroniarzy Związku Polskich Spadochroniarzy II Oddział w Krakowie, za miły upominek od „Polskich Spadochroniarzy z Wielkiej Brytanii”.