Spadochroniarski piknik WISŁA

W dniu 7 października 2023 roku do Wisły zawitał po kilkuletniej przerwie Piknik Spadochroniarski. Jest to jedenasta edycja tego wydarzenia, na które zaprosili burmistrz Wisły Tomasz Bujok, Wiślańskie Centrum Kultury, Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych – Dyrektor Muzeum Piotr WYBRANIEC oraz XVIII Oddział Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy.

Jednym z powodów reaktywacji Pikniku Spadochroniarskiego w tym roku jest bardzo miły jubileusz. 20 lat temu Piotr Wybraniec, znawca i miłośnik tego tematu, założył w Wiśle Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych – Burmistrz Wisły obiecał rozpatrzenie miejsca dla eksponatów muzeum.

Muzeum otwarte zostało jako Izba Spadochroniarza 15.02.2003 r. w przeddzień 60 rocznicy lądowania w kraju ppor. Adolfa Pilcha i 62. rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych w Dębowcu. Muzeum prezentuje historię polskiego spadochroniarstwa i działań specjalnych od czasów II RP, poprzez                 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową, Cichociemnych, Grenadierów,
1 Samodzielną Kompanię Commando, 2 Batalion Komandosów Zmotoryzowanych, 1 Batalion Specjalny (Szturmowy), Batalion PARASOL,
1 Batalion Szturmowy, 6 Pomorską Dywizję Powietrznodesantową, 6PBPD, 6BDSz, 6BPD, 48. 56. 62. Kompanie Specjalne LWP, po współczesne polskie jednostki spadochronowe, specjalne i rozpoznawcze.

Muzeum od tamtego czasu bardzo się rozwinęło. Obecnie jesteśmy w posiadaniu 12.000 eksponatów,     z czego 4.000 w ekspozycji Muzeum do oglądania przez zwiedzających. Są to bardzo unikalne eksponaty, często jedyne egzemplarze znajdujące się w Polsce, jak np. jedyna czapka generalska założyciela jednostki GROM gen. Petelickiego czy jedna z trzech pilotek znajdujących się w Polsce,        w których skakali Cichociemni – mówi Piotr Wybraniec, założyciel i właściciel Muzeum.

Eksponaty prezentowane w Muzeum w dalszym ciągu przyciągają wielbicieli tej tematyki. W dniu dzisiejszym można było odwiedzić muzeum w godzinach 10:00 – 12:00. Zachęcam też do odwiedzenia stron poświęconych Muzeum.

W programie Pikniku zaplanowano:

– statyczne i dynamiczne pokazy jednostek wojskowych, grup rekonstrukcji historycznej i ASG, organizacji paramilitarnych oraz służb mundurowych;

– spotkanie rezerwistów jednostek spadochronowych i specjalnych Wojska Polskiego.

W pikniku uczestniczyli weterani, członkowie Związku Polskich Spadochroniarzy, rezerwiści Wojsk Powietrznodesantowych, spadochroniarze, żołnierze-spadochroniarze misji ONZ, żołnierze wojsk specjalnych, grupy rekonstrukcji historycznych – także z Węgier, koledzy i koleżanki związani ze spadochroniarskim kunsztem, młodzież z klas mundurowych i stowarzyszeń strzeleckich. 

Tekst, zdjęcia : Piotr DRUMLAK